Vedomé jedenie alebo Mindful Eating v praxi (aj s deťmi)!

Ako milovníčku jedla, variacu matku dvoch detí a majiteľku dvoch reštaurácii ma neprestáva fascinovať, ako jedlo dokáže tvarovať náš život. Keď som včera navarila svojím deťom pestrofarebnú a nutrične bohatú večeru a namiesto ovácii som dostala kritiku, zistila som 3 veci: 1/netreba mať zbytočné očakávania a brať sa tak vážne 2/ netreba sa tak prehnane snažiť 3/ naučiť deti dobre (vedome) jesť je jedna z najdôležitejších úloh matky. A tak som v rámci psycho hygieny napísala tento článok o MINDFUL EATING – vedomom jedení.

Mindful Eating podľa budhistov

Mindfulness je tradičný budhistický koncept. S priateľkou Zuzkou sme sa minule snažili zadefinovať, čo to presne tá “mindfulness”, plná myseľ je, a strávili sme v diskusii krásne dve hodiny bez konkrétneho záveru (cesta je dôležitejšia ako cieľ, hovoria budhisti). Schopnosť stíšiť sa, skoncentrovať sa, naplno prežívať prítomnú chvíľu bez posudzovania. Schopnosť (asi skôr zručnosť) uvedomovať si všetkými svojimi bunkami, zmyslami aj vedomím, čo sa skutočne „deje“ v našom vnútri aj naokolo. Praktikovanie mindfulness nám prináša (teda aspoň nám dvom) veľa informácii o nás samotných (v škále od znepokojujúcich cez upokojujúce až opojné, ale to už je asi tiež posudzovanie)?!  Mindfulness sa dá praktikovať vo všetkých oblastiach života, nielen pri sedení v meditácii. Môj obľúbený budhistický učiteľ Thich Nhat Hanh napísal 2 knižky o “mindful eating”, v preklade o “vedomom, sústredenom jedení”, ktoré ja osobne považujem za najkrajšie knihy o jedle, čo som kedy čítala.

Mindful Eating podľa mňa

Koncept “Mindful Eating” si ja osobne vysvetľujem takto:

 • JEDLO je priestor na náš každodenný rozvoj (jeme aspoň 3x denne, a to každý deň). Je to priestor na stíšenie sa, je to príležitosť byť sami so sebou a niečo nové sa o sebe dozvedieť. To môže byť niekedy aj znepokojivé, ako som už písala.
 • Spoločné JEDLO je priestor na stretnutie, výmenu energie a zdieľanie radosti s tými, ktorých máme radi. Preto sa ja osobne snažím vyhýbať  pri jedle ľuďom, ktorí evidentne momentálne dobrú náladu nemajú!
 • JEDLO je dar. Mať plný tanier kvalitného jedla nie je samozrejmosť. Viem to, žila som nejaký čas v Peru.

 Mindful Eating a pozornosť

 • Mindful eating je pre mňa schopnosť venovať plnú pozornosť tomu ČO, AKO a s KÝM jem.
 • Na seminároch, ktoré robím pre ženy, mi ženy hovoria, že veľmi túžia po tom, aby im muži venovali „sústrednú pozornosť“. Bohužiaľ si veľa žien nevie darovať pozornosť ani sama sebe (to viem tiež z vlastnej skúsenosti). Sústrediť sa na jedlo a na svoje skutočné potreby súvisiace s jedlom je dobrý začiatok, ako začať vnímať a rešpektovať samú seba! A znova, aspoň 3 x denne!
 • Každé jedlo je pre mňa osobitná, obohacujúca skúsenosť a snažím si ju zachytiť všetkými zmyslami! Je to fakt úžasné – jesť pomaly, sústredene, vychutnávať si každé sústo a tešiť sa z jedla aj zo života!
 • Všimla som si, že ak sa venujem nejakej inej činnosti, ktorá posilňuje “mindfulness”, napríklad cvičeniu jógy alebo zbieraniu húb, akosi podvedome sa začínam viac praktikovať aj Mindful Eating a opačne. Mindfulnes je proste niečo, čo sa začalo pomaly ale isto manifestovať vo všetkých oblastiach, aspoň teda môjho, života.

Mindful Eating a vďačnosť

 • Pri JEDENÍ si uvedomujem obrovskú pokoru a vďačnosť za svoje jedlo – za dary našej Matky Zem. V jedle je veľa výživných látok, bielkovín, vitamínov, minerálov, ale aj obrovská energia prírodných živlov: ohňa, vody, vzduchu, zeme a slnka, ktoré sa vďaka jedlu dostanú do môjho tela a vyživia ma.
 • Cítim veľkú vďačnosť voči ľuďom (farmárom, obchodníkom, šoférom, kuchárom a dúfam, že moje deti aj voči mne), ktorí JEDLO vypestovali, dopravili, prichystali a doniesli až na môj stôl. Oceňujem ich úsilie, prácu a nasadenie. Ale asi to vnímajú aj moje deti, lebo minule mali v škole napísať, v čom je ich mama super, a oni napísali, že mama je super, lebo im varí večeru! Aj za to cítim vďačnosť.
 • Cítim vďačnosť za tie momenty, ktoré pri JEDLE prežívam sama so sebou a s ostatnými. Ja osobne som presvedčená, že dobrá spoločnosť pôžitok z jedla vylepšuje exponenciálnym spôsobom.
 • Aj keď jem v príjemnej spoločnosti, ja osobne sa snažím prvé 2-3 sústa zjesť v tichu, vyjadriť v duchu svoju vďačnosť, a až potom začínam konverzáciu.

Mindful Eating a zodpovednosť

 • Zisiť, koľko (a akého) jedla naozaj potrebujem vyžaduje hlboké pozorovanie/spoznanie seba a prijatie zodpovednosti. Tak ja som si napríklad všimla, že jem asi o 30% jedla viac, ako naozaj potrebujem, a snažím sa to postupne znižovať.
 • Súhlasím, že by sme mali jesť, len keď sme naozaj hladní a len (pre nás) to správne, postačujúce množstvo jedla (a nie zbytočne viac). Tým naozaj prispievame k lepšiemu prerozdeleniu jedla a k znižovaniu plytvania jedlom na Zemi.
 • Tým, aké jedlo si vyberám, fakt ovplyvňujem chod sveta. Moje rozhodnutia, napr. kupovať si jedlo od lokálnych farmárov, obmedziť konzumáciu mäsa, preferovať “živé” potraviny pred tými sytetickými atď. naozaj majú dopad na životy veľa ľudí, aj na kondíciu celej našej planéty.
 • Tým, aké jedlo si vyberám (koľko, čoho a ako budem jesť) ovplyvňuje moje (duševné aj fyzické) zdravie a vitalitu. Keď sa k sebe správam (aj v jedle) zodpovedne a s rešpektom, podvedome motivujem ostatných, aby tak robili tiež. U mňa osobne stav môjho tela úplne dokonale kopíruje stav mojej duše.

Mindful Eating a deti

 • Naučiť deti zdravo a vedome jesť je jedna z najdôležitejších (a zo skúseností hovorím, že aj jedna z najťažších) vecí, čo môžem deťom odovzdať.
 • Keď učím jesť svoje deti tradičné jedlá z miesta, z ktorého pochádzam, odovzdávam im kultúru, históriu a bohatstvo mojich predkov. Na naše tradičné jedlá som veľmi hrdá!
 • Keď vediem od malička naše deti k výživnej strave, dávam im obrovský základ do života. Hovorí sa, že väčšinu stravovacích (aj iných) návykov získavajú deti v rannom detstve.

Mindful Eating a moje reštaurácie (tiež tak trochu deti)

Pre mňa ako majiteľku reštaurácie má jedlo ešte ďalší rozmer, keďže je mojím zdrojom obživy. Preto sa snažím riadiť podľa všetkého, čo som už napísala, a ešte pridávam:

 • Vyberám si čo najlepších, spoľahlivých a vedomých dodávateľov našich surovín, s ktorými sa snažím zoznámiť aj osobne, aby som si bola istá, že nám dávajú potraviny tej najvyššej kvality. Vážim si ich prácu, platím im pravidelne a načas!
 • Vyberám si čo najlepších, spoľahlivých a vedomých kuchárov, čašníkov a vlastne všetkých členov tímu, aby som si bola istá, že u nás varíme najlepšie, ako vieme. Vážim si ich prácu a odmeňujem ich pravidelne a načas.
 • Mám naozaj rada našich zákazníkov. Som im veľmi vďačná, že k nám chodia jesť a podporujú nás, aj v našom úsilí stále prinášať niečo nové.
 • Ponúkam len to, čo by som sama jedla a dala jesť svojim deťom. Veď napokon všetci jedávame v Kogo a D.Steakhouse každý deň!

Mindful Eating je zábava!

„Mindful eating“ je zručnosť, ktorú sa podľa mňa oplatí naučiť, lebo sa pre nás môže stať obrovským zdrojom kľudu, živosti aj radosti. Ja to naozaj vnímam tak, že jedlo môže byť silným zmyslovým aj duchovným zážitkom a aj vyjadrením postoja k sebe, k ostatným ľuďom aj k našej planéte. Túto zručnosť si môžeme veľmi jednoducho osvojiť tým, že budeme vedomé jedenie pravidelne trénovať, čo je v zásade veľmi príjemné! A môžeme začať hneď teraz ! Ako hovorí môj obľúbený Thich Nhat Hanh, “Eating well is an art. It does not require fancy cooking, but it does require practice and concentration”.

O vedomom jedení v živote 42 ročnej ženy som napísala aj maličký e – book, ktorý je na stiahnutie zdarma tu >>:

Ako predĺžený obed predlžuje náš život (mindful eating a aspekt času) som kedysi napísala tu >>:

Komentáre
 1. Martina Méry píše:

  Zuzka, veľmi zaujímavý a vyživujúci článok 🙂 Už ako dieťa som milovala spoločné stolovanie s rodičmi. Bol to úžasný čas, kedy sme spoločne v láske a v spokojnosti vychutnávali mamine aj otcove kuchárske dobroty 🙂 Tieto spomienky vyvolávajú vo mne pocity šťastia 🙂
  Čím som staršia, tým viac si vychutnávam jedlo s pôžitkom a tiež sa pozorujem, ktoré jedlo mi “robí dobre” a ktoré naopak ma zaťažuje a berie mi energiu.
  Páči sa mi tá časť, kde píšeš o zodpovednosti pri vedomom jedení. Áno, jedlo je dar od Boha, prírody..a malo by byť prirodzené, aby sme sa k nemu postavili zodpovedne, aby sme ním neplytvali a poznali naše hranice prijímania jedla.
  Ďakujem za článok a rozšírenie poznatkov o vedomom jedení 🙂

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.