Moja staršia priateľka mi ako 20 ročnej povedala, že: „Ženské telo sa po 40 začína rýchlo zväčšovať a mužské „pudingovatieť.“
Dnešný ranný pohľad na môjho 55 ročného manžela ma presvedčil, že správnou výživou, športom a celkovou starostlivosťou sa dá pudingovateniu a priberaniu efektívne predchádzať.
No a ranný pohľad na mňa, len tak v Evinom rúchu, sa stal impulzom k tomu, aby som konečne (aj pre seba) spísala, čo mi Dalibor dookola opakuje: „Keď chceš byť štíhla a nemať vrásky (a nebyť z toho nervózna!), musíš jesť ZDRAVÉ tuky.
Písanie je magické: keď niečo položím na papier, lepšie si to v hlave usporiadam a prijmem to za vlastné. Mám rada svoje telo a na svoj vek vyzerám dobre, no a po tomto článku mi určite prepne a konečne schudnem tú (mini) donatku (rozumej americkú šišku) okolo môjho pása.
Dnes sa pokúsim vo svojom mozgu definitívne prepísať nepravdivé presvedčenia o tukoch, ktoré panujú medzi ženami môjho veku (40+), napríklad:
Vedeli ste napríklad, že keď zjete tie isté špagety studené, využijete z nich o 30% menej kalórii, ako keď ich zjete teplé? Alebo že ak si do uvarenej ryže pridáte kokosový olej (tuk!) a necháte ju vychladnúť, použijete z nej len polovicu kalórií? Jednoduché rátanie kalórií podľa tabuľky na obale nie je smerodajné, či priberiete a či nie.
Na tuky však naozaj môžeme zomrieť, ak si vďaka ich nesprávnemu užívaniu „vybudujeme“ vysoký krvný cholesterol (a s tým súvisiace srdcovo-cievne ochorenia), diabetes, metabolický syndróm, atď. Najnovšie výskumy ukazujú, že nemáme vysoký cholesterol preto, že jeme veľa tukov, ale preto, že jeme nezdravé (aj zdravé!) tuky v kombinácii s rýchlymi sacharidmi, napr. langoš, chleba vo vajci alebo lacný krémový zákusok! Napríklad a veľmi zjednodušene: Aby zdravé 3 a 6 – omega mastné kyseliny v tukoch mali svoje pozitívne = protizápalové a nie prozápalové = negatívne účinky, musíme sa v krvi udržiavať správne hladiny inzulínu a glukagónu a vyhýbať sa vysokej hladine stresových hormónov.
Muži pritom možno hovoria pravdu a ani o tom nevedia. Výskumy opätovne dokazujú, že pre mužov sú atraktívnejšie ženy, ktoré majú aspoň trochu tuku ako ženy, ktoré sú veľmi štíhle. Raz mi to kamarát vysvetlil takto: „Pozri sa, aké ženy sú na obrázkoch v tých vašich módnych časopisoch a aké sú v Playboyi. Alebo sa pozri svojmu frajerovi, čo si pozerá na internete.“ No a iný kamarát mi povedal, že muži chcú mladé štíhle manželky (tzv. showy wifes) a bacuľaté ….. AHA moment.
Ale pozor, ten tuk by sa mal nachádzať v oblasti stehien, bokov a pŕs (postava presýpacie hodiny) a nie v oblasti pásu. Vraj za to môže evolúcia. V našom tuku na stehnách a zadku je uložené veľké množstvo DHA, 3 – omega mastnej kyseliny, ktorá je nevyhnutná pre vývoj mozgu dieťaťa ešte v brušku a v prvom roku života a ktoré si naše dieťa z našich vankúšikov „vyťahuje“. Žena s bokmi pre mužov preto podvedome znamená, že z nej bude súca matka zdravého dieťaťa. Ak má žena tuk na bruchu, znamená to, že je alebo bola prednedávnom tehotná s niekým iným alebo že je v menopauze (už som písala, že vplyvom poklesu estrogénom sa tuk ukladá na bruchu a neobsahuje DHA) a tak sorry, nie je záujem.
Kto chce vedieť viac a tejto pre ženy určite zaujímavej téme, prikladám linku na celý článok tu>>.
Tuky sa dlho a cielene démonizovali. V roku 2016 prenikli na verejnosť dôkazy, že americká cukrová lobby v roku 1967 podplatila vedcov z Harvardu, aby „vyrobili“ prieskumy, ktoré dokazovali, že za obezitu a chorobnosť západnej populácie môže zlo menom TUKY. Takéto fejkové prieskumy mali za následok módu nízkotučných, „light“ výrobkov (s oveľa vyšším obsahom rýchleho cukru), ešte väčšiu epidémiu obezity, ešte vyššie hladiny cholesterolu a že sme doma nikdy nesmeli jesť chleba s masťou, len s Vetom. Tejto démonickej ére je koniec, zdravé tuky sú opäť „in“ a naše zaryté odmietanie akýchkoľvek tukov je definitívne „retro“.
Ako na každého iného démona. Namiesto toho, aby sme s ním bojovali, spoznáme ho, spriatelíme sa s ním a budeme ho držať na uzde. Bude o tom môj najbližší článok, ale (veľmi) zjednodušene sa dá povedať, že je potrebné:
Toto sú naozaj len zjednodušené odporúčania, ktoré sa síce opierajú o odborné články, ktoré som si naštudovala a prediskutovala s Daliborom, ale stále je to môj osobný názor. Viac o dobrých tukoch napíšem v nasledujúcom článku a tam už budú aj vedecké zdôvodnenia, teším sa na to. Hlavne problematika 3 omega mastných kyselín je dosť zložitá…
A na záver: My ženy často nariekame, že sa nám tuky ukladajú rýchlejšie ako mužom. Je pravda, že muži majú zvyčajne „rýchlejšie spaľovanie“, a to vďaka väčšej svalovej hmote a vyšším hladinám testosterónu. Aby ste lepšie zvládli tú „nespravodlivosť“, prečítajte si ešte článok s (nezvyčajným) záverom: „Prejedanie sa tučnými jedlami viac škodí mužom ako ženám“ tu: https://www.bbc.com/news/health-38963874.